Giriş

Powered By Saaraan

Haber Listesi

Kayıt ol

IsakoyuBOOK

Yeni üyeler

 • ERENLER
 • asiduh
 • uzidunun
 • egabicy
 • itumy

Etkinklikler

Etkinlik yok
HAYALLER GERÇEK OLDU

Yazdığım ilk yazımın başlığı hayallerinize dikkat edin gerçekleşebilir demiştim. Ve Japonya ya gitme hayalimin üç ay içinde gerçekleştiğinden bahsetmiştim. Köyümüze dair kurulan hayallerimiz vardı o günden bu güne fazla zaman geçmedi ama o günkü hayaller bu gün gerçek oldu .

Ne demiştik o gün köyümüzü kültür merkezi haline getirme arayışımız vardı . Bu gün 400 metre karelik kapalı alanı bulunan içi dışı çatısı tamir görmüş bir kültür evimiz var .

Kültür evi kompleksi desek sanırım daha doğru olur. Zira bayramlarda artık köylümüz kültür evinde buluşuyor ve toplu halde bayramlaşıyorlar. Bayram günleri akşamları kültür evimizde etkinlikler düzenleniyor. Davulların çalınması geleneğini elbirliğiyle ve heyecanla tekrar gerçekleştirdik. Düğünümüz ve cenazemizde artık insanları ağırlayabileceğimiz yer sorunumuz kalmadı . Hep birlikte kültür evimizde ve bahçesinde toz toprak soğuk sıcak endişesi taşımadan eğlenebiliyoruz. Üstelik birden fazla ses sistemiyle teknolojik imkanları da kullanabiliyoruz. Sıkış tepiş gidilen boşa para akıtılan para tuzağı düğün salonlarına mahkum değiliz artık. Çoluk çocuk babasının yakınlarında kaybolma endişesi taşımadan büyükleriyle birlikte eğlenip gülebiliyor. Düğün için şehire gitme telaşesi bitti artık. Köy düğünü yapma geleneğimiz kaybolmaya yüz tutmaktayken bu sayede sentez yaparak o gelenekselliğin güzelliklerini yaşama imkanına tekrar kavuşmuş olduk . Kültürümüz damla damla süzülerek yeniden büyüyecek ve bize ait motiflerimiz yaşamaya devam edecek bunu düşünmek bile çok heyecan vericidir. Bize ait folklorik değerlerimizi yeniden açığa çıkarıp bunları yaşarken zenginleştirmenin ve muhafaza etmenin vaktidir çiçi mayayı, kış yarıyı , köy hikayeciliğini(heyket anlatmayı ) , hatta gelini ata bindirmeyi , bayrak çalmayı , sünnet düğünü geleneklerini , sazı, sözü semahı aşureyi , köyümüzde oynanan çeşitli oyunları ......

Köylümüzün bir çoğu köy dışında yaşamını sürdürse de yürekleri toprağına bağlıdır. Köyüne gömülmek ,hayattayken doyamadığı topraklarda ,hani bir de mezar taşı olursa ,atasının dedesinin yanında huzur içinde uyumak son arzulardan vasiyetlerden biridir. Köyümüzde evi ve akrabası kalmasa da artık dışardaki köylümüz kültür evimizde cenazesini kaldırıp köylüsüyle birlikte acısını paylaşarak küçültebilmektedir. Yedisini kırkını yapabilmekte bayramını kurbanını da kesebilmektedir.

Kültür evimizde bu yıl Arguvan Türkü Festivali kapsamındaki panel etkinliği gerçekleşecektir. Televizyonlardan seyrettiğimiz bir çok ünlü isim panele katılacak ve hayal ettiğimiz üzere televizyonlar da bunu çekim yaparak dünyaya duyuracaktır.

Kültür evimizin arsası içinde çok sayıda ağaç dikimi gerçekleşmiş ve gelecek yıllarda da daha büyük çaplı olarak gerçekleşecektir.

Bütün bunlar bir yana en önemli kazanç nedir dostlar bilir misiniz. Köyümüzde imece ruhu tekrar canlanmıştır. İnsan emeğinin, kardeşliğin,elbirliği içinde sorunlara çare aramanın,birbirine danışmanın , güvenmenin saygının ve bütün bunları birleştiren sevginin birlikteliğidir en büyük kazanım. Dünyada bencilliğin, biriyselliğin ön plana getirilip sömürünün en acımasızı yaşanırken bu güzelim rengi tutturmak ancak sevgi ve yürek işçiliğiyle olabilirdi Bu yıl köyümüzde kuraklık oldu olsun , bu yıl köyümüzün suyu olmadı varsın olmasın, köylümüzün borcu çoğaldı çoğalsın, hükümet köylüyü karşısına aldı alsın ve isterse ateş yansın sel götürsün bizde bu yürek ,bu sevgi bu dayanışma varken aşamayacağımız engel yoktur.

Hayal kurmadan yaşanmaz dostlar ne düşünürsek o gerçekleşir. Hadi hep birlikte daha güzel hayaller kurup gerçekleştirmeye ne dersiniz.

 

** Yorum için üyelik şart -- Yorum yapmak istiyorsan siteye giriş yap.

Yazarlarımız


IMAGE
Hueseyin Aksoy
IMAGE
İsmet Avşar
IMAGE
Süleyman Kılıç
IMAGE
Hüseyin Dinçer
IMAGE
Hakan Dinçer
IMAGE
Hasan Aksoy
IMAGE
Kevser Aydın
IMAGE
Mehmet Karaaslan

Son yorumlar

 • 30.07.2014 09:02
  abdal musa lokmasında köy müzesini faliyete geçeçek

  Devamını oku...

   
 • 28.07.2014 08:08
  Hasan Abi, egemegine saglik, cok güzel olmus :)

  Devamını oku...

Copyright