Giriş

Powered By Saaraan

Haber Listesi

Kayıt ol

IsakoyuBOOK

Yeni üyeler

 • ERENLER
 • asiduh
 • uzidunun
 • egabicy
 • itumy

Etkinklikler

Etkinlik yok
Kısa bir aradan sonra tekrar biz sözde seçmenler sandık başına gideceğiz. Hiç kimsenin neye evet neye hayır diyeceğinden haberi yok. Aslına bakarsanız bu referandumun da anlamı yok.
Bildiğiniz üzere referandum kararı meclisten 20 Temmuz 2007 tarihi öncesinde çıkmıştı. AKP nin Abdullah Gül ü Cumhurbaşkanı seçtirecek bir başka formülünden başka hiçbir şey değildir bu referandum . Ne zamandır ki Abdullah Gül Cumhurbaşkanı seçildi ondan sonra bu referandum anlamını yitirdi. Zaten 5678 sayılı yasanın hilkat garibesi gibi olan geçici 19. Madddesinde 11. Cumhurbaşkanının seçimini de belirterek halkoyuna sunma girişimi maksada eriştikten sonra kaldırılmıştır. Halbuki halkoylaması 2 Ağustos 2007 tarihinden itibaren gümrük kapılarında başlamıştı. Halka soru soruyorsunuz sonra halk cevap vermeye başladıktan sonra soruyu değiştiriyorsunuz cevap aynı kalıyor ilginç değil mi ? Ancak sorunuzu geri alabilme imkanı olabilirdi yani referandumdan vaz geçme seçeneği değerlendirilebilirdi. Peki bize hangi sorular soruluyor bunu da bilmek gerekmiyor mu ?

Cumhurbaşkanını halk seçsin mi ?
Diyelim ki evet dediniz gerçekten halk mı cumhurbaşkanını seçmiş olacak sanıyorsunuz. Maalesef hayır. Bu bir yanıltmacadır . Halk kimi seçecek asıl sorulması gereken soru budur. Şöyle ki adayı vatandaşın belirleme şansı yok . Gene mecliste belli çoğunlukların belirlediği şahıslar cumhurbaşkanı adayı olabiliyor ve vatandaş bunlardan birini seçebiliyor. Bir başkasının belirlediği seçeneklerden birini tercih etmek seçim demek değildir.
Cumhurbaşkanını mevcut sistemde halka seçtirmek diktatör yaratabilir. Yasalar sadece bu güne değil ülkenin geleceğine de cevap verebilmelidir. Ülkemizdeki parlementer rejim ve erkler ayrılığı üzerine kurgulu yapıyı değiştiren bir yaklaşımdır Cumhurbaşkanını halka seçtirme girişimi. Zira seçimlerde görülmüştür ki halkımız kolayca manüple edilebilmektedir.
Yasama TBMM tarafından yürütme Başbakan ve Bakanlar Kurulu tarafından Yargı ise bağımsız mahkemeler tarafından yerine getirilirken bir tek şahıs yani Cumhurbaşkanı tek başına Yasama yürütme ve yargıya ilişkin yetkileri bünyesinde barındırmaktadır. Halka seçtirme girişimi de Cumhurbaşkanının var olan yetkilerini daha da artıracak adeta yürütmenin önüne geçecektir. Kısaca başkanlık veya yarı başkanlık rejimi ülkemize transfer edilmek istenmektedir. Ülkemiz demokrasi geleneği henüz tam olarak yerleşmemiş bir ülke olup sık sık darbeler yaşamaktadır. Geçmişte Kenan Evren gibi bir diktatörü nasıl halkoyuyla seçip başımıza getirdiysek geniş yetkilerle donatılmış dayatmacı bir başka generali ya da Humeyni gibi bir dinci lideri başımıza getirmemiz olası ihtimaldir. Başkanlık rejimi ABD yi savaşlara ve sonu belirsiz maceralara insan hakları ihlallerine götürmüştür. Bir olmak adına farklı olma hakkını görmezden gelen hatta silah çekip farklılığı yüzünden öldüren bir zihniyetin başına da bu gidişle bir diktatörün gelmesi kaçınılmazdır.
Bütün gücümle sizlere sesleniyorum Cumhurbaşkanını halk seçmesin
HAYIRDA HAYIR VARDIR

** Yorum için üyelik şart -- Yorum yapmak istiyorsan siteye giriş yap.

Yazarlarımız


IMAGE
Hasan Aksoy
IMAGE
Süleyman Kılıç
IMAGE
Hüseyin Dinçer
IMAGE
Hakan Dinçer
IMAGE
Hueseyin Aksoy
IMAGE
Mehmet Karaaslan
IMAGE
İsmet Avşar
IMAGE
Kevser Aydın

Son yorumlar

 • 30.07.2014 09:02
  abdal musa lokmasında köy müzesini faliyete geçeçek

  Devamını oku...

   
 • 28.07.2014 08:08
  Hasan Abi, egemegine saglik, cok güzel olmus :)

  Devamını oku...

Copyright