Giriş

Powered By Saaraan

Haber Listesi

Kayıt ol

IsakoyuBOOK

Etkinklikler

Etkinlik yok

DERVIŞ MUHAMMED

Halk şiirli geleneğinin en canlı yaşadağı yörelerden biri de Malatya ili Arguvan yöresidir. Arguvan yöresinde yetişen halk şairlerinin ortak yönlerinden biri saz ve eda birliğidir. Yörenin bütün halk şairleri deyişlerinde Arguvan Ağzı dediğimiz bir söyleyiş özelliğine sahiptir. Bu yörede saz ön planda gelir. Sazsız aşik aşıktan sayılmaz.
Sazı ve sözü hala dilden dile yaşayan yörenin en eski halk şairi Derviş Mehmet’tir.
 
Derviş Mehmet (Muhammed) Arguvan’ın Isaköyü’nde 1755‘te dünyaya gelmiştir. Babasının adı Hüseyin olup Kerkük Türklerindendir. Kerkük’ten ayrılıp Kerbela ve Mekke’yi ziyaret edip Anadolu’ya gelmiş, bir süre Kırşehir ve Hacıbektaş’ta kalmış, daha sonra Arguvan’a gelip Isaköyü’nde evlendikten sonra yerleşip kalmıştır.
Derviş Mehmet küçük yaşta saz çalmaya başlamış, sazı ve sözü ile genç yaşta büyük üne ulaşmıştır. Şiirleri Malatya çevresinde ağızdan ağıza geçerek okunmaktadır.
 
Şu fani dünyaya geldim geleli
çok ağır bahalar biçildi bize“
 
gibi söyleyişlerinde kendi değerini ortaya koyan Derviş Mehmet:
 
Dibi delik kaba aşkın suyunu
Taşıyıp yorulma dolduramazsın“
ve
Değirmene gitse çuvalı boştur
Hakk’ı diler isen yare gel yare“
ile
„Nefes harc eyleyip salma araya
Bir özün bilmeze bildiremezsin
Alıcı olmadan gelip geçene
Gel al demek ile aldıramazsın“
 
gibi deyişlerinin yarı sıra çevresine yaptığı uyarlamalarla bir din ulusu, yol büyüğü sayılmıştır. Derviş Mehmet’in şiirleri yaşadağı çağın damgasını daşımakta olup bir dönemin aynası gibidir. Ona göre dünya malı gelip geçici olup Tanrı sevgisi her şeyin üstündedir. Sazı ve sözü ile Aşıki ve Şah Sultan gibi çok ünlü iki aşığı etkilemiş, onlara ustalık etmişler.
 

Haksızlığa ve kötülüklere karşı oluşu nedeniyle Isaköyü’nün ileri gelenleri ile arası açıldığı için köyünü terk edip Sivas ili Divriği Ilçesi Anzahar (Kevendüzü) Köyüne göç etmiş, daha sonra Arguvan’ın Karahöyük Köyüne giderek yerleşmiştir. 1825‘te bu köyde vefat etmiştir.


Son yorumlar

 • 30.07.2014 09:02
  abdal musa lokmasında köy müzesini faliyete geçeçek

  Devamını oku...

   
 • 28.07.2014 08:08
  Hasan Abi, egemegine saglik, cok güzel olmus :)

  Devamını oku...

Copyright