Giriş

Powered By Saaraan

Haber Listesi

Kayıt ol

IsakoyuBOOK

Yeni üyeler

 • ERENLER
 • asiduh
 • uzidunun
 • egabicy
 • itumy

Etkinklikler

Etkinlik yok

Değerli dostlar köyümüzle ilgili anılarımızı yazmayı her zaman düşünürüz de hiç köyümüzün şivesi ile yazmayı düşünmeyiz. Ben de köyle ilgili bir yazımı köyümüzün şivesi ile yazmaya çalışacağım.Umarım anlar ve zevkle okursunuz.


Siz hiç dearmene gettiız mi? Gettiyseaz heç eşşaanen getiız mi? Getmediızz mi? Gedenner benim dediımi annabülürler. Dearmene gediyken eşşaan ağşamdan arpası samanı bol verilirdi ki eşşek yolda yükü yığmasın. Sabah erkenden gağılırdı ki eşşean ve yükü götüren adamın başına guneş geçmesin. Ağşamdan palanın yılı yırtığı dikilirdi. Palanın golanı götlüğü kontrol edilirdi. Eşek yolda tembellik ettiği zaman ğızlı getmesi eçin bir sökurdeli hazırlanırdı. Ve eşşek aç ise durmadan oraa buraya seardirdi. Ya da yolun ortasında bir tezek ya da eşşek poğu gordüunde onu goğlamağ için boynu eğip palanı ters dönderirdi. Ve yüku yığardı. İşte adamın depesinin tası o zaman atardı. Eline bir çıbığ aldımı eşşek sudan gelene gader döğulürdü. Sakı o zopeynan yığılan yuk geri yuklenecek. Dearmene yağlaşınca suyun ğoşurtusu teey uzağlardan duyulmaa başlardı. İçeriden gaşı kirpiığ un içinde beyaz elbiseli bir herif bizden öğce eşşea garşılar.Diğer yuklerin üstüne sizin yukleri de yığardı. Yukler garışmasın diye bir komür parçasıyla çuvalların üstü böyuk harflerle isimlerin baş harfleri yazılarak bellilik edilirdi. Bir hafta on guün soğnaa şimdiki ğastelere muayene gunü verilir gibi bir guün verilirdi. O guün gelip çatmadan buğdanın öğütülüp öütülmediğinden çok eşşaan yükü yığıp yığmacaa, yığarsa nassıl yüklenecaa tembehlenirdi
İlkokula gediyken en nefret ettiım guün pazardı. Gara cıngırlı galeysiz gazanların altı gayılırdı. Bu gazanlarda su gızınmaa başlenca anamız bizi aşşa mahla yoğarı mahla arama başlardı ki yığaa çimdire. Bizi bulunca bize işmar eder biz gelmeyince de bir eycene dayaanan bizi sürür ve bir eyce de çalarağ eve getirirdi Don gazanlarında gaynaan sular denk sitillerde ilıştırılır koca teştin içine bir iki inek tasıynan ya da guşganeynan su ağdarılır ve bizi o teştin içine zopeynan soğarlardı O göoğ sabınnar başımıza çalınır ve sıcağ su başımızdan aşşa ağdarılırdı. Her su dökuşte bir zırıltı duyulurdu. Çünkuü anası ona bir eyce çalıydır.Teoğ o zamanın avratları şimdiki gibimiy di? Adamı vurdu mu uzatırardı. Tabi o zamanın herifleri de bu gunkuü gibi deallerdi. Şimdi siz bana ula hiseen bunu yazmağ nereden ağlığa geldi ağlığa yaha demen ha. Baa ara sıra gelir beyle.

Şimdi siz abtal mısa geleceksiız ya gerisini orada annadırım……

** Yorum için üyelik şart -- Yorum yapmak istiyorsan siteye giriş yap.

Yazarlarımız


IMAGE
Hüseyin Dinçer
IMAGE
İsmet Avşar
IMAGE
Süleyman Kılıç
IMAGE
Mehmet Karaaslan
IMAGE
Kevser Aydın
IMAGE
Hakan Dinçer
IMAGE
Hasan Aksoy
IMAGE
Hueseyin Aksoy

Son yorumlar

 • 30.07.2014 09:02
  abdal musa lokmasında köy müzesini faliyete geçeçek

  Devamını oku...

   
 • 28.07.2014 08:08
  Hasan Abi, egemegine saglik, cok güzel olmus :)

  Devamını oku...

Copyright