Giriş

Powered By Saaraan

Haber Listesi

Kayıt ol

IsakoyuBOOK

Yeni üyeler

 • ERENLER
 • asiduh
 • uzidunun
 • egabicy
 • itumy

Etkinklikler

Etkinlik yok
İlimle gidilmeyen yolun sonu karanlıktır.

Hacı Bektaş-ı Veli...

İsaköyü Sosyal ve Kültürel Faaliyet Komisyonu'nun organize ettiği ''İsaköyü CD'si (NEFESLER) çıktı.

Bu CD herhangi bir CD değildir.Arguvanlı ozanların CD'sidir. Ancak yalnızca Arguvan'la sınırlı değildir. Bu cd popçu veya topçu cd'si de değildir.

Nefesler cd'si binlerce yllık insanı merkez alan bir felsefenin, öğretinin ve tarihin üzerine oturmuştur.

Nefesler cd'si; anadolu kültürünü oluşturan Hacı Bektaş'ların, Abdal Musa'ların, Yunus Emre'lerin, Pir Sultan'ların geleneğini devam ettiren İsaköylü ozanlarımız: Devriş Muhammed, Ahmet Aşıki ve Şah Sultan'ın Muzaffer Özdemir'le bugünlere taşınmasıdır.

İsaköyümüzün bu önemli ozanları yaşadıkları dönemlerde Anadolu'da bir Işık gibi parlamışlardır. Sazlarıyla, sözleriyle bütün Anadolu'yu gezerek haksızlıklara ve kötülüklere karşı mücadele etmişler, halkı aydınlatmışlardır. Sevgiyi, birliği, dirliği, birlikte yaşamayı ve insanca yaşamayı öğretmişlerdir.

MUZAFFER ÖZDEMİR

'Nefesler' cd si bir Muzaffer Özdemir cd'si değildir. Muzaffer Özdemir Nefesler cd'sine sazıyla, sözüyle, emeğiyle çok önemli katkı sunan değerli bir sanatçımızdır. 17. ve 18. yı'da yaşamış olan ozanlarımızın bugünle ve gelecekle buluşturulmasını sağlayan yine köyümüzden çıkan Muzaffer Özdemir'le buluşmasİ ve gelecek kuşaklara aktarİlmasİ anlamlİdİr. Muzaffer Özdemir'in sanatını ve sazını ben tartışmam, tartışamam. Bu beni aşar, haddime de düşmez.

BÜYÜK JURİ'NİN KARARI

Mahzuni Şerif, Musa Eroğlu, Ali Ekber Çiçek, Cem Karaca, Cahit Berkay ve Sezen Aksu'dan oluşan juri heyeti karar vermiştir. 'Sazıyla ve müzik dünyasına kazandırdığı altı değişik enstrümanıyla dünya çapında bir sanatçıdır'. Juri'nin Muzafferle ilgili kararı budur. Bunun içindir ki iki yüz elli yıl önce yaşamış Devriş Muhammed, Ahmet Aşıki ve Şah Sultanları günümüze taşımak Muzaffer Özdemir'e yakışırdı. Muzaffer de bu görevi ziyadesiyle yerine getirmiştir.

İki yüz elli, üç yüz yıl önce yaşamış büyük ozanlarımızın şiirleri ve ezgileri bugün Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı'nın arşivinde yer almıştır. Devriş Muhammed, Ahmet Aşıki, Şah Sultan kültür bakanlığının raflarında üç yüz yıl sonra oturmaktadır. Bu cd ile kültür tarihimize çok önemli bir not ve kayıt düşülmüştür. Güzel kültür etkinliğine emeği geçen herkese başta Muzaffer Özdemir olmak üzere tüm sponsorlarımıza, maddi ve manevi katkı sunanlara en içten dileklerimle teşekkür ediyorum. Bu yazımı Anadolu Kültürümüzün önemli köşe taşlarımızdan Hacı Bektaş-ı Veli'nin dörtlüğü ile bitiriyorum.

Hararet nardadır, sac'da değildir.

Keramet baştadır, tac'da değildir.

Her ne ararsan kendinde ara

Kudüs'te, Mekke'de, Hac'da değildir.

Hacı Bektaş-ı Veli

Not: İsaköyü kültür ve faaliyet komisyonumuz çalışmalırına devam edecektir. Sırada yine çok değerli sanatçımız Turan Yalçınkaya var.

 

** Yorum için üyelik şart -- Yorum yapmak istiyorsan siteye giriş yap.

Yazarlarımız


IMAGE
Hakan Dinçer
IMAGE
Hüseyin Dinçer
IMAGE
Mehmet Karaaslan
IMAGE
İsmet Avşar
IMAGE
Süleyman Kılıç
IMAGE
Hasan Aksoy
IMAGE
Hueseyin Aksoy
IMAGE
Kevser Aydın

Son yorumlar

 • 30.07.2014 09:02
  abdal musa lokmasında köy müzesini faliyete geçeçek

  Devamını oku...

   
 • 28.07.2014 08:08
  Hasan Abi, egemegine saglik, cok güzel olmus :)

  Devamını oku...

Copyright