Giriş

Powered By Saaraan

Haber Listesi

Kayıt ol

IsakoyuBOOK

Yeni üyeler

 • ERENLER
 • asiduh
 • uzidunun
 • egabicy
 • itumy

Etkinklikler

Etkinlik yok

Bir başka kimseyle aynı köyden, kasabadan yada kentten olan kimse, memleketli anlamına gelen hemşeri kelimesi Türkiye gibi ülkelerde ilk insan ilşkilerinde ve iletişiminde en belirgin unsurlardan biridir

 

 Askerde, yabancı bir şehirde, yabancı bir ülkede,herhalli gurbette karşılaştığımız insanlarla ilk iletişimde sorduğumuz ilk soru nerelisin hemşerim? Karşı tarafın vereceği cevaba göre eğer aynı kentten isek vay hemşeriymişiz, aynı kasaba ve ilçeden isek birazdaha samimi bi şekilde vay toprağım diye düşünmeden karşıdaki kişiye sarılarak tavrımızı gösteririz. Bunu yaparken karşıdaki kişi hırlımı, hırsızmı, ahlaklımı, ahlaksızmı hiç aklımıza gelmez.

  Anadolunun değişik köy ve kasabalarından farklı ülkelere ve büyük kentlere göç eden insanlarımızın göç ettikleri yerlerde ilk iletişim kurduğu insanlar hemşerileri olur. Onların bulunduğu mahalleye yerleşir,orada hemşerileri kendisine iş bulmada yardımcı olur, insanlar köy, kasaba, ilçe ve aşiret dernek ve yardımlaşma kuruluşları aracılığı ile birbirlerine kenetlenerek farkında olmadan büyük şehirlerde yeni köyler yaratılır.İletişim halinde olunan kitle değişmediği için giyim, kuşam ve ekonomik koşullarda degişiklik olsa da düşünce yapısı ve dünyaya bakışta büyük çoğunlukta fazla bir değişim olmaz.

  Hemşerilik ilişkileri ekonomik ilişkilerde de birinci derecede rol oynar. Bu duyguyu değerlendirenler bunu ekonomik kazanca çevirir. Büyük şehirlerde işyeri tabelalarına Malatyalılar fırın, Giresunlular kırathanesi gibi şehre yeni gelen insanları hemşeriçilik duygusuyla kedisine çeken isimler olarak konması tesadüf değildir.

 Sonuç olarak değişmeyen feodal ilişkiler kente uyum sağlayamayan yarı köylü, yarı kentli KENT KÖYLÜ denilen yeni bir toplumsal sınıfın oluşmasına neden olmaktadır. Ne zaman ki birbirini tanımayan iki insan birbirleriyle karşılaştıklarında birbirlerine sordukları ilk soru nerelisin hemşerim olmadığı zaman, Türkiye gelişmiş ülkelerin arasında yerini almıştır demektir.

 

** Yorum için üyelik şart -- Yorum yapmak istiyorsan siteye giriş yap.

Yorumlar   

 
# admin 20-06-2012 09:31
çok ilginç, bu yönden hiç düşünmemiştim.. . :dry:

Teşekkürler.
 
 
# hasanaksoy 28-06-2012 01:13
Sevgili Hüseyin;

Yurdu ndan, yuvasından kopmak zorunda kalan insanlar, hele de büyük şehirlerin o canavar dünyasının içine düşmüşse, bir dostu,bir tanıdığı arıyor. Dilinden anlayacak, halinden anlayacak birine sırtını yaslamak istiyor insan.
Hani bir çiçeği ektiğinde verdiğin can suyu vardır ya, onu toprağa, hayata bağlayan, işte büyükşehirlerde hemşeri de böyle birşey..

Yeni yazılarında görüşmek üzere..
 
 
# HAksoy 28-06-2012 17:58
Abi ,hemşericilik duygusu yeni alanlara uyum sağlamada mutlaka önemli,fakat hemşeri de olsa insan ilşkilerinde insanların seçiçi davranması gerektiği kanaatindeyim.
 
 
# ismet 08-07-2012 01:29
Çok güzel bir tespit yapmışsınız.Anc ak güvensizlik ortamında yetişmiş insanlar ötekileştirilme korkusu yaşayan kişiler kendilerini güçlü veya güvende hissetmek için çevresindeki kişilerle ortak payda arayışı içine girerek böyle bir yola başvururlar eğer böyle bir yola baş vurulmuyorsa o ülke her yönüyle gelişmiş, insanlarına yaşamda ve sunulan imkanlarda eşit mesafede olan bir ülkedir. Bunun dışında kendisini yetersiz hissedip ayrıcalık arayışı içindeki insanların başvurduğu bir yol olarak görüyorum. Bunlarda çıkarcı diyoruz ve ilişkileri kısa sürelidir.
Tesp itinizde de belirttiğiniz gibi bu bağlantıyı kullanan kişilerin yetiştiği ortam hakkında ipucu vermektedir.

g ülmece ile bitirmek istiyorum \"Biri diğerine soruyor Nerelisin diğeri cevap veriyor Suriyelim diğeri pat soruyu yapıştırıyor İÇİNDENMİ?
Teşe kkürler
 
 
# HAksoy 09-07-2012 00:15
İsmet Bey yorumun için teşekkür ederim.Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde insanların kendi kendilerine yeterli olup ,birey olarak kendilerini ifade etmeleri biraz daha zaman alacak sanırım.Aranıza yeni katılan biri olarak sizinde öğretici özellikte yazılarınızın devamını diliyorum.Malat yadan sevgiler.
 

Yazarlarımız


IMAGE
Kevser Aydın
IMAGE
Hüseyin Dinçer
IMAGE
Hasan Aksoy
IMAGE
Mehmet Karaaslan
IMAGE
Hueseyin Aksoy
IMAGE
İsmet Avşar
IMAGE
Hakan Dinçer
IMAGE
Süleyman Kılıç

Son yorumlar

 • 30.07.2014 09:02
  abdal musa lokmasında köy müzesini faliyete geçeçek

  Devamını oku...

   
 • 28.07.2014 08:08
  Hasan Abi, egemegine saglik, cok güzel olmus :)

  Devamını oku...

Copyright