Giriş

Powered By Saaraan

Haber Listesi

Kayıt ol

IsakoyuBOOK

Yeni üyeler

 • ERENLER
 • asiduh
 • uzidunun
 • egabicy
 • itumy

Etkinklikler

Etkinlik yok


Efendim bizde bir yabancı hayranlığı bir yabancı özlemi almış başını gidiyor. Nedir bu yabancı hayranlığı demeyin efendim. UUUU mu desem OOOOO mu desem ortalıkta bir sürü örnek.
Rusya dağılma sürecine girince orada yaşayan insanlar daha fazla para kazanmak için ülkemize doğudan ve kuzeyden girmeye başladılar. Önce bavul ticareti ardından başka başka işler ... Onlar o zamana kadar görmedikleri parayı; biz de görmediğimiz kadar güzel kadın ve kızları gördük. Onlar parayı götürdü, biz de MALLARINI? Rusya’nın güzel bir Pazar olduğu bunun için RUSÇA öğrenmek gerektiği söylendi ve bayağı da gündemimizi meşgul etti. İnşaat sektörümüzü, dokuma sanayimizi, okulumuzu ve en önemlisi KENDİMİZİ aldık Rusya’ya gittik. Adamların ahlakını, kimyasını derken neredeyse ırkını değiştirdik.
Doyduk mu yoksa bıktık mı onlardan bilmiyorum ama bu kez İN olan Çin’di. Çin’den bize kadınları değilse de malları geldi. Oyuncakla başlayıp otomobillere kadar devam etti. Bu durum iç piyasamızı allak bullak etti. Yerli üretimi nerdeyse bitirdi. Dışarıya ihraç ettiğimiz dokuma ürünlerini dahi Çin’den getirmeyi düşünür olduk. Daha iyi bir ilişki için onları anlamak gerektiğini ve bunun için de onların dilini öğrenmemizin gerekliliğinin farkına varıldı. Çincenin İngilizce gibi müfredattaki yabancı diller arasına girmesi gerektiği bile konuşuldu. Bu pazar bize yetmezdi başka pazarlar bulmalıydık.
OOOO şeyimizin yani burnumuzun dibinde AFRİKA…… Libya’da Kaddafi’nin çadırına, Kral Faysal’ın sarayına kadar başbakanımızla girdik. Onlar da bize “üstün devlet adamı” , “Kral Faysal Uluslararası Ödülü” üniversitelerinde fahri doktoralar vermediler mi? Oh be kendimize geldik. Bizi de adam yerine koyup ödül veren varmış diye düşündük. Peki iletişim … Bu kez Arapçaya ilgimiz arttı. Arapça da müfredata girmeliydi. Evet efendim Bir dil bir insan. Her dili bilmenin ne zararı olabilirdi ki. Zaten dil konusunda itirazımız da yoktu.
Tarımda izlen politikalarla (önceden)bir tarım ülkesi olan Türkiye NE ÜLKESİ OLDUĞUNU BİLMEDİĞİM bir ülke konumuna getirildi. İçeride ne pahalıysa “dışarıda daha ucuzu varken niye pahalıya alalım” denilerek dışarıdan ithal edilmesinde bir mahsur görülmedi. Buğdaylar gemilerle Amerika’dan;Anguslar, Lİtvanya, Letonya ,Estonya, Macaristandan getirtildi. Daha iyi koşuyor diye Safkan İngiliz ve Arap atları, Etiyopyadan ELVANları ,daha iyi süt veriyor diye Hollanda inekleri hatta Uruguay’dan damızlık hayvanlar ithal edildi. Bizimkilerin MAYASI BOZUK , SÜTÜ BOZUK efendim. Bizde mayası bozuk olan yalnızca inekler atlar mı ?
Aynı dili konuşup da birbirimizi anlayamadığımız şu ülkemizde başka bir dili konuşanı anlamanın daha da zor olacağını düşünüyorum. Bu yazdıklarımı şoven duygularla yazdığımı zannetmeyin aksine aşağılandığımızı anlatmaya çalışıyorum. Dünyada sınırların kalktığı teknolojinin sınır tanımadığı bu yüzyılda teknolojiyi belki de bilim insanlarını bedelini vererek tabi ki alacağız ama öncelik kendi ülkemizin kaynakları, kendi ülkemizin insanları olmalı. İhtiyaçlar beş yıllık planlamalarla hesap edilir ona göre okul ve öğretmen ihtiyacı hesaplanır. Üniversitelere öğrenci alınır vs. vs. İhtiyaç karşılanamazsa tabi ki dışarıdan getirilenlere diyeceğim yok. Ama birilerine bir icraat yapıyormuş gibi görünmek için reform adı altında yapılanlar. Zaten itirazım da bu noktada.
Ülkemiz Atatürk’ten bu yana ne kadar yol aldı ki? Yol almamız için başka seçenek mi yok… mesela yabancı bir…… neyse.
Evet evet yabancı dil ÖĞRENMEMİZ LAZIM ama nasıl? Milli Eğitim Bakanlığı günübirlik politikalarla buna da bir çözüm buldu galiba. Bizim öğretmenler yapamıyormuş efendim. Yıllardır hani ortalıkta bir İngilizce konuşan kişi? Başbakanımız bile VAN MÜNİTS VAN MÜNİTS dışında bir şey mi biliyor? Öyleyse ne mi yapalım? İthal öğretmen . Bu yıl on bin ve dört yıl içinde de toplam kırk bin yabancı öğretmen. Ya sonrası. % 12 yani 3,5 milyon işsizin bulunduğu ülkemizdeki insanlarımızla ALAY ETMEK DEĞİLMİDİR? Ya atama bekleyen bizim öğretmenler…
Benim bu konuya aslında güzel bir çözümüm var.Ya dilimizi sokup oturmak .Sokmayacaksak da KUŞDİLİ ve PANDOMİM efendim. Evet yaaaa ne dersiniz… HEM DE BELEŞ…

** Yorum için üyelik şart -- Yorum yapmak istiyorsan siteye giriş yap.

Yorumlar   

 
# Hakan Dinçer 30-03-2011 00:49
güzel bir yazı tebrik ediyorum. Bizim ithal olan ürünlere ilgimizi sayarken futbolda da yabancı cenneti olduğumuzu sanırım herkes bildiğinden yazmamışsın.Bu arada ihracat faaliyetlerimiz de fena değildir.Mesela iktidar aleyhinde potansiyel tehlike oluşturan her tür fikir hele de bu bir memursa itinayla ihrac edilir.
 
 
# KEVSER 30-03-2011 08:41
Sevgili Hüseyin,


Çok güzel ve alkışa şayan bir yazı. Ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi . Türkiye \' de bu kadar öğretmen iş bulamazken dışardan ithal öğretmen getirmek ve bunlara kaynak sağlamak sadece atama için bekleyen öğretmenlere büyük bir saygısızlık, ve topluma zarardır.

Duya rlılığından dolayı bende seni tebrik ediyorum.

Sevgiyle kal...
 
 
# mehmetkaraaslan 30-03-2011 09:44
Hüseyin hocam, ithal öğretmenden sonra sırada ithal doktor projeleri var.
İthal hallerimizi öyle abartmışız ki \"Batman\" şehrininin adını \"betmen\" diye okuyanımız çok fazla.
artık biz de ithal \"president\" isterik
 
 
# HAksoy 01-04-2011 06:53
Değerli meslektaşımHüse yin bir ülkeyi sömürgeleştirme nin en kolay yolu dilini ve kültürünü değiştirmektir. Son uygulamalarla tüm düz liselerin sadece tabela değişikliği ile anadolu liseselerine çevrilmesinin altında da bu yatıyor.Anaokul undan itibaren zorunlu ingilizce,lise müfredatında haftada beş saat ingilizce üç saat almanca iki saat Türk edebiyatı dersi ,ithal öğretmen projesi hayata geçerse bir onyıl sonra resmi dilimiz ingilizce,vatan a millete hayırlı olsun.Ülkemiz aydınları ve insanları bunun farkındamı,anke t sonuçları pek farkında olmadıklarını gösteriyor.
 
 
# hasanaksoy 01-04-2011 22:56
Hüseyin Hocam,

Yazına eski müfredata göre 10, yenisine göre 100 veriyoruz. Bu güzel yazılardan bizi mahrum etmeye ne hakkın var arkadaş?

İthal örtmen mi gelecek, buyursun gelsin. Geçinebilmek için okuldan sonra pazarcılık yada taksicilik yapabileceklers e buyursunlar..

Hasan AKSOY
 

Yazarlarımız


IMAGE
Hüseyin Dinçer
IMAGE
Süleyman Kılıç
IMAGE
Mehmet Karaaslan
IMAGE
Hakan Dinçer
IMAGE
Hasan Aksoy
IMAGE
Hueseyin Aksoy
IMAGE
İsmet Avşar
IMAGE
Kevser Aydın

Son yorumlar

 • 30.07.2014 09:02
  abdal musa lokmasında köy müzesini faliyete geçeçek

  Devamını oku...

   
 • 28.07.2014 08:08
  Hasan Abi, egemegine saglik, cok güzel olmus :)

  Devamını oku...

Copyright