Giriş

Powered By Saaraan

Haber Listesi

Kayıt ol

IsakoyuBOOK

Yeni üyeler

 • ERENLER
 • asiduh
 • uzidunun
 • egabicy
 • itumy

Etkinklikler

Etkinlik yok


Yaşım 8. ilkokul 2. sınıftayım. Aylardan mart.

O zamanlar çoğumuzun olduğu gibi bizimde koyunlarımız sürüyle.

Mart ayı koyunlar için kuzulama dönemi. Yaşıtlarım o ay boyunca nöbetleşe okuldan izinli olarak sürü çobanıyla beraber koyun yaymaya gideriz.

Koyun doğurmak için yatar ve kuzusunu doğurur. Sonra kuzu gözlerini açar. Annesi onun tüylerini yalayarak doğumdan kalan atıkları temizler.

Kuzu önce ön ayakları üzerine hayatının ilk kalkma denemesini yapar, aynı anda arka ayakları titreyerek destek çıkar. Belki ikinci belki üçüncü denemede başarırda. Anasının kokusunu alır ve karnını doyurmak için anasına saldırır. Saldırdığını nerden mi çıkarıyorum? Anasını emerken kafa atışından.

Bütün bu süre boyunca koyun sürüden ayrı ve geride kalır. İşte bizim işimiz orada başlar. Koyunun tüm bu macerasına tanıklık eder ve sonra kuzuyu kucaklayarak sürüye yetişiriz. Bu arada anne koyunun toslamasından korunarak tabi ki.

Akşam eve döndüğümüzde kimin koyunu kuzuladıysa onun avlu kapısına kadar gidip kuzusunu teslim ederiz. Karşılık olarak genelde tavuk yumurtası ile ödüllendiriliriz. Böyle üç yumurta almışlığım var. Severim ben köy yumurtasını

** Yorum için üyelik şart -- Yorum yapmak istiyorsan siteye giriş yap.

Yorumlar   

 
# Hakan Dinçer 24-03-2011 20:56
memet abi,doğuma şahit olmak aslında ne kadar büyük bir ayrıcalık. Çünkü gözlerinin önünde yeni bir yaşam başlangıcı ve hayata tutunma macerasını izleme olanağı buluyorsun. O zamanlar farkında değildik ama şimdi bunları özlemle anlatıyoruz Kalemine sağlık
 
 
# muhkorkmaz 28-03-2011 14:42
Mehmet güzel bir yazı tamda yaşamın kendisini anşatmışsın ,zaten insanların çogu yaşamı unutmuşlar bir hengamade yaşıyorlar ve yaşamının bu oldugunu sanıyorlar.
Halbuki yaşamak seninde anlattıgın gibi bir kuzunun dogmasına şahit olmak,bir agacın çiçege durmasını görmek ve onun meyveye dönüşmesini izlemektir.Bizi m kuşaklar bunu belli ölçüde yaşayarak gördüler.Ne yazıkki çocuklarımızın bunları görme şansı yoktu ve çoguda göremeden büyüyorlar veya büyüdüler.Bu yaşadıkları anın yaşam oldugunu sanarak yaşamlarını sürdürüyorlar.B u tarafından baktugumızda bizler şanslıymışız,Em egine saglık,,
 
 
# hüseyindincer 28-03-2011 23:56
Merhaba Memet Abi,
Yumurta yanlızca kuzu getirene mi verilirdi?
Anah tarı unutup kapıyı kapatanların anahtarını pencereden girerek alan çocuğa, bir Nisan\'da \"Anam yumurta istedi\" deyip şaka yapan çocuğa, kaybolan eşeği, ineği bulan çocuğa vb örnekler çoğaltılabilir. O yumurtayı sevdiğini söylüyorsun da götürüp kaygana yapıp yediğini zannetmiyorum.B irkaçgün özenle sakladıktan sonra Dedenin Dükkanına götürüp bir kol sucuk ve biraz biskiviyle değiş tokuş yapmıştırsın herhalde...Ama bu yumurta kuzunun doğması ayağa kalkması ve yaşam mücadelesine başlaması gibi bir çocuğun da ilk kazancı olması açısından önemli değil midir?
 
 
# hasanaksoy 01-04-2011 23:02
Mehmet Hocam,

Şimdi köyde olmak, o köy yumurtasını tereyağına kırmak ve ıslatılmış yufka ile bir güzel yemek vardı.

Hem çocukluğumuza, hem de köye yolculuğa çıkardın bizi.. Eline sağlık.

Hasan Aksoy
 

Yazarlarımız


IMAGE
Kevser Aydın
IMAGE
Hakan Dinçer
IMAGE
Hasan Aksoy
IMAGE
Mehmet Karaaslan
IMAGE
Hüseyin Dinçer
IMAGE
İsmet Avşar
IMAGE
Hueseyin Aksoy
IMAGE
Süleyman Kılıç

Son yorumlar

 • 30.07.2014 09:02
  abdal musa lokmasında köy müzesini faliyete geçeçek

  Devamını oku...

   
 • 28.07.2014 08:08
  Hasan Abi, egemegine saglik, cok güzel olmus :)

  Devamını oku...

Copyright