Giriş

Powered By Saaraan

Haber Listesi

Kayıt ol

IsakoyuBOOK

Yeni üyeler

 • ERENLER
 • asiduh
 • uzidunun
 • egabicy
 • itumy

Etkinklikler

Etkinlik yok

“SAKLI HAYATLAR”

 

 

Konusu : Uzun yıllardır bir "saklı hayatlar" ülkesi olan Anadolu... 1980’de Çorum olayları yüzünden İstanbul’a göçen Zeynep Hanım küçük kızı Gürcan’la birlikte büyük kızı Nergis’in evine yerleşir. Üst katta milliyetçi, muhafazakâr bir baba, üniversiteyi yeni bitirmiş, sol düşünceye sempati duyduğunu bilmediği oğluyla oturmaktadır.

Anadolu’dan iki kızıyla gelmiş bir kadını apartman sakinleri Anadolu usulü bağırlarına basar, ancak alt katta oturan kız ile üst kattaki oğlan birbirine âşık olunca saklı kimlikler ortaya çıkmaya başlar.

Film bu topraklarda yaşayan, yaşatılan ayrımcılığı Alevi toplumunun ezilmişliği ve saklı hayatı üzerinden ortaya koymaya çalışıyor.

 

Çekimleri aralık başında biten ve 11 Mart’ ta vizyona giren filmimiz,

Bu topraklarda yaşayan, yaşatılan ayrımcılığı ortaya koymayı; önyargıların yol açtığı bir trajediyi, aşkın ve masumiyetin aynasında sorgulatmayı; bütün ezilen ve saklanan kimliklerin öyküsünüAleviler özelinde anlatmayı amaçlıyor.

“Eğer “öteki” iseniz, inkar edilmişlerdenseniz, kimliğinizi saklayarak yaşamak zorundasınız. Ancak egemen kimliğe görünüşte de olsa uyum sağlayıp, kimliğinizi ortaya koymadığınız sürece “huzurlu” yaşayabilirsiniz”..

 

Ancak fragmanına baktığınızda tabiî ki sizi etkileyen şeyler var ancak film tamamen bir hayal kırıklığı . Kötü anılan tarihimize ışık tutacak bir film düşüncesiyle seyrettim. Ancak büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Tamamen politik olduğu düşüncesindeyim ve sizlerle paylaşmak istedim.

 

İlk tepkim böylesine konusu olan bir filmin neden bu kadar kısıtlı sinemalarda vizyona girmesi idi. Bu kadar saçma sapan filmler gişe rekorları kırarken neden böylesine yaşanmışları anlatan bir filmin sayılı yerlerde vizyona girmesi tuhafıma gitmişti. Ama şimdi anlıyorum ki (seyrettikten sonra ) seyretmemekte insanlar haklıydı. Çünkü o tarihlerden bu tarihlere kadar değişen hiçbir şey olmamıştı. Hala aynı hurafeler devam etmekteydi. Filmi seyrederken insanların tepkilerini seyrettim, herkes yuh dercesine seyretti. Neden şaşırdı ki insanlar bunları zaten biliyorduk  , ve hiçbir zaman yenemediğimiz ve hala saklayabildiğimiz saklı hayatımızda değişen bir şey yoktu çünkü. Sonra konunun Alevilerin dramı Sünnilerin Trajedisi diye çıkması , oysaki film sadece mezhep çatışmasından ortaya çıkan bir aşk hikayesinden ibaret. Düşünebiliyor musunuz semah dönülürken filmin jenerik müziği devreye giriyor.

 

Fazlasıyla bir çok şey anlatılabilir bu konu ile ilgili ancak bir kez daha sormak isterim  biz aleviler hala Saklı’ mıyız……

 

 

** Yorum için üyelik şart -- Yorum yapmak istiyorsan siteye giriş yap.

Yorumlar   

 
# hüseyindincer 28-03-2011 23:18
Merhaba Kevser,
Yazılar ını beğenerek okuyorum. Değişik konuları işlemen daha da güzel.Filmi ilk fırsatta izleyeceğim. Filmin mesajından memnun olmamışsın ama böyle bir ayrımın olduğunun filmle yansıtılması da bir ilerleme değil midir?
İşyerler imizde, kurumumuzda huzurumuz kaçmasın, işimizden olmayalım ya da müşteri kaybetmeyelim diye hala kendimizi saklamıyor muyuz ya da saklamaya mecbur bırakılmıyor muyuz?
 
 
# KEVSER 29-03-2011 09:23
Sevgili Hüseyin,

Söylediklerin e katılıyorum, ancak artık bişeylerin değişmesi gerektiğine inanıyorum. İzleme imkanın olursa mutlaka izle , gösterimden kalkmadıysa tabiki.. Düşüncelerini paylaştığın için teşekkür ederim.

Sevgiy le kal,
 
 
# HAksoy 31-03-2011 09:56
Sevgili Kevser bir ülkede insanlar için en zor durum insanların düşünce veya inançlarından dolayı kendilerini saklama ihtiyacı duyarak yaşamaya çalışmasıdır.Bi zlerde yıllarca aynı sıkıntılı süreci kendimizi saklayarak yaşadık.Günümüz de kısmen önyarğılar devam etsede örgütlü hareket etmenin gücüyle kendimizi biraz daha rahat ifade ediyoruz.EGEMEN ANLAYIŞIN BİZLERE YÖNELİK AYRIMCI POLİTİKASI devam etsede bizler örğütlü bir şekilde doğru,güzelve evrensel olan değerlerimizi .yaşamalıyızyaş atmalıyız.Malat yadan İstanbula sevgiler.
 

Yazarlarımız


IMAGE
Hakan Dinçer
IMAGE
Hüseyin Dinçer
IMAGE
İsmet Avşar
IMAGE
Hueseyin Aksoy
IMAGE
Süleyman Kılıç
IMAGE
Hasan Aksoy
IMAGE
Mehmet Karaaslan
IMAGE
Kevser Aydın

Son yorumlar

 • 30.07.2014 09:02
  abdal musa lokmasında köy müzesini faliyete geçeçek

  Devamını oku...

   
 • 28.07.2014 08:08
  Hasan Abi, egemegine saglik, cok güzel olmus :)

  Devamını oku...

Copyright