Giriş

Powered By Saaraan

Haber Listesi

Kayıt ol

IsakoyuBOOK

Yeni üyeler

 • ERENLER
 • asiduh
 • uzidunun
 • egabicy
 • itumy

Etkinklikler

Etkinlik yokBabam’ ı çoğunuz tanırsınız diye düşünüyorum. Ahmet AVŞAR İsaköylülerin deyimiyle KUŞULU Ahmet malatyada Çağa AHMET.
İsaköyünün Malatya şubesi, Her ne kadar Kuşu lu denilse de İsaköylülerle daha yakın ilişki içerisinde olan biriydi. Tabi isaköyünden hemen herkes ile çok yakın ilişki içerisinde olan babamı isaköylülerde artık isaköylü olarak kabullenmişlerdi. O dönemde İsaköylü çocuklardan babamı amcaları olduğunu sananlarda vardı isaköyü ile o kadar yakındı.
Çok az konuşur espiri yapınca herkes güler birtek kendisi gülmezdi. Buraya nereden geldik diyeceksiniz.
Anlatayım. Sağolsun Hakan Kardeşimiz benim tarım ve hayvancılık konusunda hobi olarak yaptığım araştırmalarımı köylümüzle paylaşmamı istiyor. Bundan mutlu olurum.Ancak ben tarım ve hayvancılık konusunda herhengi bir eğitim almadım bu işi yapabilirmiyim diye araştırma yapıyorken birçok yerin kapısını çalıp bilgi istedim ve gezerek incelemelerde bulundum.Yoksa Bu konuda herhangi bir eğitim veya özel yeteneğim yok. Araştırarak ulaştığım bu bilgileri sizlerle paylaşmak beni mutlu eder.
Tabiki öncelikli olarak köyümüzde ziraat mühendisleri, Veteriner hekimler var bu konuda daha detaylı ve teknik bilgilere sahipler onların hoşgörüsünü bekleyerek ben olayın sadece görsel yanını sizlerle paylaşabilirim. Ayrıca her ne yapılıra yapılsın yapılan işin işletme gibi çalışması için organizasyon hazırlamada daha verimli olurum.
Başlangıç olarak şu soruyu sormak istiyorum.
Bizim köylümüzün yaptığı iş nedir?
Hayvancılık
Tarla tarımı
Bahçecilik
Sebzecilik
Bunlardan hangisi köyümüzde yaşayan insanların işi ?
Ben cevabı biliyorum. Hepsi.
“Bir koltukta iki karpuz taşınmaz.” Diye bir atasözümüz var. Elbetteki bunların hepsini köylümüz yapmak zorunda ancak birtanesini kendi işi-mesleği, kendisine gelir getiren gerçek iş olarak seçmeli, ve o konuda profösyönelce eğitim alıp tekniğin gerektirdiği donanımları kullanarak en yüksek getiriyi sağlayacak ortamı yaratarak pazar ihtiyaçlarına göre ve tekniğine uygun olarak yapsın. Ancak bahçecilik yapıyorsa inekçilik yapmasın mı? yapsın ama gerçek gelir elde edeceği iş olarak belirlemesin. 2 tavuk beslesin 3 inek beslesin domates biberde eksin ama gerçek işini net olarak belirlesin.
O konuda uzmanlaşsın aksi taktirde hiç birinden beklediği kazancı elde edemeyecektir.
Bu doğrultuda en güzel görsel kaynak televizyonda Toprak TV. Bu izlenilebilir Yayçep in eğitim CD leri alınıp izlenilebilir.
Daha da önemlisi tüm toplumumuzun kanayan bir yarası var “biz bunu yapamayız”. “Biz bunu nasıl yapalım”. Gibi gelişmemizi engelleyici kavramlardan sıyrılıp ben bunu nasıl yaparım en doğrusu biz bunu nasıl yaparız diyebilecek düşünceyi kabullenmemiz gerekiyor.
Gerisi kolay.

Şimdi bununla Kuşulu Ahmet in ne alakası var diyeceksiniz.
Haklısınız bakın anlatayım.
Malum başta söylemiştim Kuşulu Ahmet isaköyünün Malatya şubesi diye.
Köyden gelen yakın akraba ve dostlar mutlaka bize uğrardı. Gelenin de eli boş olmazdı yoğurt, süt, kömbe v.s
Bir seferinde Teslim emmim, İsmail emmim Malatya ya geldiklerinde bize yoğurt getirmişler her zaman olduğu gibi boş gelmemişler.
O zaman köyde elektirik yok buzdolabı yok. Babam teslim emmime dediki Yoğurdu getirip 1 hafta burada kalıp buzdolabından soğuk soğuk yedikten sonra bitirip gidiyorsunuz bi daha yoğurt ta getirmeyin gelmeyinde. (Bu onların arasında Kardeş düzeyinde olan yakınlığın sonucunda yapılmış bir şakadır.)
Şimdi Maraş ta mayıs ayının sonunda Tarım Hayvancılık fuarı var. Ayrıca çok modern hayvancılık çiftlikleri var bunları gezip görmek için Maraş a köylülerimizden gelip görmelerinde yarar olduğunu düşünüyorum.
Çok faydalı olacağına inanıyorum.
Gerçi bahçecilik konusunda eğitim alınıp Maraş a bahçe gezmeye gelindi bir şey yapılmadı ama.
Köylülerimizden bu fuara ve modern çiftliklere gelip görmelerinde büyük yarar var hepinizi bekliyorum.
Hadi
HEYBELERİNİZİ ALIP GELİN
İsmet AVŞAR
Saygılar.

** Yorum için üyelik şart -- Yorum yapmak istiyorsan siteye giriş yap.

Yorumlar   

 
# Hakan Dinçer 15-04-2009 16:38
sevgili ismet abi ,
beni mahçup etmek için var gücünle çalışıyorsun farkındayım. Anladım ki sizin ev cephanelik gibi bizim bir torba barutumuza ihtiyacın yok.Hatta sizde yoksa benden alın diyecek kadar da güzel bir yazı hazırlayarak ağzımın payını vermişsin.İşin şakası bir yana bu yazı bir parmak bal gibiydi umarım devamında da hayvancılık konusunda bizlere yeni bilgiler verir ve yolumuzu aydınlatırsın
 
 
# admin 15-04-2009 16:43
İsmet abi böyle köylülülerimiz için önemli konulara değindiğin için teşekkürler!

Yazdığın gibi artık bu zamanda araştırmak lazım, nasıl ve hangi yöntemle gelir daha fazlalaştırılır diye. Ne demişler \'bilmemek ayıp değil, sormamak ayıp\'

Yeni yazılarını bekliyoruz.

Se vgilerle.
 
 
# hasanaksoy 28-04-2009 14:48
Sn. Avşar;
Öneriler iniz çok güzel. Ancak, yazınıza bir şiirimden şu dörtlüğü eklemeden edemedim.

\"
Köy kütüphanesi emanet örümceğe
Al papazı, ver kızı kahvede
Tüter sigara, içerler bolca bira
Bir hal olmuş, bizim gençlere\"

Maa lesef görüntü bu...
Saygılar.
Hasan AKSOY
 
 
# İsmet AVŞAR 30-04-2009 07:43
Hasan Bey çok güzel tanımlamışsınız şiirinizle durumu teşekkür ederim.
Ancak köyde yaşamayan köylülerimizden konuya ilişkin çok iletişim kuranlar var buda köyde yaşayanların yazılarımızı okuyamamasından kaynaklandığını sanıyorum.eğer güncel olarak okuyabilseler eminim onlarda bu konuda adım atmak isteyeceklerdir .
İlginize teşekkürler.
İs met AVŞAR
 
 
# abdullah karaslan 30-04-2009 15:00
KAHVEDEN ELLERİ OLSADA BU GÜZEL DAVETİNE KATILSALAR NEREDEEEEEE
MOD EREN HAYVANCILIK HAKKINDA BİRŞEYLER KAVRASALAR NE GÜZEL OLUR İNŞALLAH DUYAN VE OKUYAN OLURDA KATILIRLAR SELAMLAR
 
 
# İsmet AVŞAR 02-05-2009 08:18
Hocam haklısın sen duydun okudun senide bekleriz heyben varise.İlgine teşekkürler.
Fu ar 28-31 mayıs tarihleri arasında.
 
 
# admin 06-05-2009 10:44
Bu bilgileri sizinle paylaşmak istedim -gelecek etkinlikler bölümünüde ekledim :)

Gıda ve Tarım

1.Dogu Akdeniz Gıda ve Tarım Fuarı
Ülke - Şehir : TÜRKİYE- K.Maras Kafum

Fuar Tarihleri : 28.05.2009-31.0 5.2009

Sektör : Tarım Hayvancılık

Ürünler : Tarımsal Mekanizasyon ve Teknolojileri . Traktörler ve Biçerdöverler . Tarım Makineleri ve Yan Sanayi . Gıda Ürünleri . Gıda Makineleri ve Teknolojileri . Sulama Teknikleri ve Teknolojileri . Seracılık . Sera Konstrüksiyon ve Ekipmanları . Gübreler . Bağcılık ve Meyvecilik Endüstrisi Teknolojileri . Tohum, Fide, Fidan ve Bahçecilik . Bahçe Ekipmanları . Zirai İlaçlar . Tarımsal Kimya Ürünleri . Ekolojik Tarım . Hayvancılık . Hayvansal Üretim Makineleri . Hayvan Sağlığı ve Veterinerlik Hizmetleri . Hayvancılık Ekipmanları . Kümes Hayvanları ve Ekipmanları . Yem Sektörü . Ambalaj ve Ambalaj Ekipmanları . Meteorolojik Ölçüm Sistemleri . Toprak Ölçüm Sistemleri . Organik Tarım Sektörü . Özel Topraklar . Taşımacılık . Enerji Kaynakları . Bankalar . Sigorta Şirketleri . İlgili Kurum ve Kuruluşlar . İlgili Yayınlar
 

Yazarlarımız


IMAGE
Hasan Aksoy
IMAGE
Hueseyin Aksoy
IMAGE
Süleyman Kılıç
IMAGE
Mehmet Karaaslan
IMAGE
Hüseyin Dinçer
IMAGE
Hakan Dinçer
IMAGE
İsmet Avşar
IMAGE
Kevser Aydın

Son yorumlar

 • 30.07.2014 09:02
  abdal musa lokmasında köy müzesini faliyete geçeçek

  Devamını oku...

   
 • 28.07.2014 08:08
  Hasan Abi, egemegine saglik, cok güzel olmus :)

  Devamını oku...

Copyright