Giriş

Powered By Saaraan

Haber Listesi

Kayıt ol

IsakoyuBOOK

Yeni üyeler

 • ERENLER
 • asiduh
 • uzidunun
 • egabicy
 • itumy

Etkinklikler

Etkinlik yok
SATAŞMA VAR SÖZ HAKKI İSTİYORUM
Sevgili Hakan kardeşimiz hemen her yazısında benim hakkımda birazda abartarak güzel şeyler yazıp beni onur e ediyor sağ olsun. Ama benden çok şey beklediğini anladım. Bu beklentisine cevap veremediğim için beni yaşlanmış ve tek atımlık barutumun olduğunu yazarak benden her şeyin geçtiğini ima ediyor olarak algıladım ve bu yüzden bu yazıyı yazmam gerektiğini düşünüyorum.
Sevgili Hakan yaşlanma konusunda biraz haklısın ama daha bende proje çok Köy için proje önermemi bekliyorsun. Ne yazık ki bizim köylümüz İmkanları  ve fırsatları değerlendirmekte biraz yavaş davranıyor. Bu da Mümin SEKMAN’ın   dediği “Öğrenilmiş Çaresizlik” kavramından kaynaklanıyor sanırıyorum.
Örneğin; Para ödeyerek alamayacakları bir bahçecilik (Ceviz ve badem yetiştiriciliği) Kursu nu aldılar. Maraş a gelip Burada örnek bahçeleri gördüler. Burada Konuyu anlatan hoca her türlü teknik desteği sağlayabileceğini söylemesine rağmen köyde bu yönde bir tek adım atıldığına dair bir duyumum olmadı. Bu da projelerimi yazmam konusunda beni düşündürdü. Geri durmama neden oldu.
Madem bana yaşlandın ve tek atımlık barutun vardı diyorsun bende bunun böyle olmadığını göstermek için bu yazımda köyümüz için düşündüğüm projelerimin adlarını sıralayayım daha sonra her biri üzerinde detaya girerek anlatırım.
Öncelikli olarak köyümüzde bir kültür evi yapıldı ve köylümüzün hizmetine sunuldu.
Köylülerimizin ihtiyaçlarını(bilgi ihtiyacını) belirlemek için bir anket düzenleyerek işe başlayıp bu kültür evinin köylümüzün tarım, hayvancılık, kişisel gelişim, veya köylümüzün talebi doğrultusunda konusunda uzmanlaşmış kişilerin eğitim verebileceği bir ortam olarak düzenlenebileceğini düşünüyorum. Bunun için bir projeksiyon cihazı ile çok güzel sunumlar yapılarak eğitimler verilebilir.
Bu eğitimlerde modern tarım uygulamaları örnekleriyle anlatılarak babadan kalma yöntemlerden zorda olsa uzaklaşılıp modern tarım ve hayvancılığa yönelerek şuanda verdikleri emek ve yatırımlarla daha fazla gelir elde etmesi sağlanılabilir.
Köyümüzde çok güzel bir imkan internet gelmiş bu bilgi deryasındaki bilgileri öğrenmek ve kullanmak için bir bilgisayar kursu düzenlenebilir.
 Köyümüzün temel sorunlarından biri olan susuzlukla ilgili “Yağmur hasadı” diye bir kavram var bu gündeme getirilebilir.
Ayrıca şuanda televizyonda Toprak TV diye bir kanal var. Bu kanal inanıyorum ki köylümüzün birçok sorusuna dolayısıyla sorununa çözüm bulmasında öncülük edecektir.
İnsanlarımız ne yazık ki görerek yaşayarak öğrenmeyi tercih ediyorlar. Bu sebeple küçükte olsa örnek tarım veya hayvancılık uygulamaları yaparak insanların görmesi sağlanılabilir.
Sevgili Hakan gördüğün gibi bende her şey bitmedi bunları projeden sayarmısın  bilmem ama yukarıda yazdığım düşüncelerimin hayata geçirilmesi istenirse köylümüzün  bunlardan fazlasıyla faydalanacağına inanıyorum ve köylümüz isterse bunları çok daha fazlasıyla başarır çevrede örnek bir köy olur.
 Bu düşüncelerime karşı çıkanlar veya saçma bulanlar da olacaktır, ancak inandığım bir şey var. Ben bu düşüncelerimi köylümüzün alışılagelmiş yöntemlerden uzaklaşarak daha güzel bir yaşam düzeyine ulaşması, Bunun sonucunda köyden insanların maaş bekleyen vasıfsız işçiler olarak farklı yerlerde iş aramak zorunda olmayacağına inandığım için yazıyorum.
Saygılarımla
İsmet AVŞAR
 
 
 

** Yorum için üyelik şart -- Yorum yapmak istiyorsan siteye giriş yap.

Yorumlar   

 
# Hakan Dinçer 23-03-2009 11:47
bilsem ki bu kadar verimli bir yazı yazacaksın daha önce sataşırdım. Bu arada projelerin hepsi çok güzel ve çok özel ama içlerinden en çok susuzluk probleminden çok sık bahseden köylümüz için yağmur hasadı konusunu öncelikle ele alır ve yazarsan çok sevinirim çok merak etmeye başladım
 
 
# admin 23-03-2009 14:45
İsmet abi, yazını zevkle okudum. Eline yüreğine sağlık. Değindiğin konuları ileriki yazılarında daha açıklık getirirsen çok memnun oluruz. Hakan ın yazdığı gibi, şimdiden merakla bekliyoruz. Teşekkürler.
 
 
# Hakan Dinçer 14-04-2009 22:03
ismet abi barut lazım mı ? Eski tüfeksin çabuk şişmezsin diyeceğim kadar da eski değilsin. En iyisi sen bizi hayvancılık konusunda biraz bilgilendir. Zira bizim köyde son yıllarda hayvancılık oldukça ön planda yer alıyor. Bu konuda bilgini paylaşırsan sevinirim. Barut da lazımsa bizde çok göndereyim
 

Yazarlarımız


IMAGE
Süleyman Kılıç
IMAGE
Hasan Aksoy
IMAGE
Hueseyin Aksoy
IMAGE
Mehmet Karaaslan
IMAGE
Hüseyin Dinçer
IMAGE
İsmet Avşar
IMAGE
Hakan Dinçer
IMAGE
Kevser Aydın

Son yorumlar

 • 30.07.2014 09:02
  abdal musa lokmasında köy müzesini faliyete geçeçek

  Devamını oku...

   
 • 28.07.2014 08:08
  Hasan Abi, egemegine saglik, cok güzel olmus :)

  Devamını oku...

Copyright